HABERLER

Cennetin aşık olduğu insanlar var


06 Haziran 2021

iftar-2.jpg

Aranan, beklenen ve heyecan veren iftarlarda buluşuyorlar. Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği ile Medya Platformu Derneği düzenledikleri ortak iftarlar ile ramazanların ruhaniyetinde, uhuvvet, sıla, muhabbet, vuslat ve heyecan gibi köklü duyguları yaşama imkanı sunuyorlar. Yirmi yıla yakın uzun bir zamandır düzenlenen bu iftarlara katılım da fazla olmaktadır.

Eyüp Sultan Sosyal Bilimler Derneği Başkanı Mustafa Yürekli, oruçla Muhammed aleyhisselamın ümmetinin cennetin aşık olduğu bir millet haline geldlğini anlattı.

iftar-3.jpg

*****

İşte o konuşmanın notları:

Cennetin Aşık Olduğu İslam Milleti

Ramazan Ayı, Kur’an-ı Kerîm’in şerefine ihsan edilmiştir; Kur’an-ı Kerîm’in âyetlerinin insanlığa indirildiği Kadir Gecesi’ni şereflendirmek üzere verilmiştir. Mübarek Ramazan Ayı’nda oruçla, Allah’ı yüceltiriz, Kur’an-ı Kerîm’in indirilişini ve Kadir Gecesi’ni kutlarız.

Mübarek Ramazan’da Allahu Tealanın cemal sıfatları, özellikle de er Rahman (c.c.) ve er Rahim (c.c.) sıfatlarının tecelli etmesini umarız. Bu yüzden “Ramazan ayının başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise selamet, cehennemden kurtuluş” olduğu müjdelenmiştir.

Er Rahman (c.c.) sıfatının tecellisi olarak Kur’an-ı Kerim insanlık için erişilebilir yerdedir; ayrıca her günün içinde beş vakit namaz, her haftanın içinde cuma günü ve her yılın içinde de Ramazan ayı ve Kadir Gecesi vardır. Ramazan Ayı’nda, bütün bir insanlık, hakikate davet edilir ve icabet edenler rahmet deryasına dalar..

iftar-4.jpg

Er Rahim (c.c.) sıfatının tecellisi olarak namazlarını, yaşantılarını, çalışmalarını zekat ve sadakalarını, tövbe ve istiğfarlarını, dualarını Kur’an’la temellendirip oruçlarla güçlendirenler, ramazan ayının ortasında mağfirete ulaşırlar; sonunda da selametle müjdelenirler.

Kutlu ramazan ayında, Kur’an-ı Kerim’in  şerefine, Allahu Tela’nın cemal sıfatlarını mütecelli olmayı ve İslam dininin kemalini kutlamaktayız.

Makbul oruçlar ile ramazanın sırları açılır ve İslam’ın iç hazinelerini keşfederiz.

Kur’an-ı Kerim’de Ramazan Ayı’nın sırrı açıklanmıştır:

“O sayılı günler, ramazan ayıdır. Ramazan Ayı ki insanlığa bir rehber olan, onları doğru yola götüren ve hakkı batıldan ayıran en açık ve parlak delilleri ihtiva eden Kur’ân o ayda indirildi. Artık sizden kim ramazan ayının hilâlini görürse, o gün oruca başlasın. Hasta veya yolcu olan, tutamadığı günler sayısınca, başka günlerde oruç tutar. Allah sizin hakkınızda kolaylık ister, zorluk istemez. Oruç günlerini tamamlamanızı, size doğru yolu gösterdiğinden ötürü Allah’ı tazim etmenizi, yüceltmenizi ister. Şükredesiniz diye bu kolaylığı gösterir.” (Bakara Suresi, Ayet: 185)

iftar-5.jpg

Ramazan Ayı, Kur’an-ı Kerîm’in şerefine ihsan edilmiştir; Kur’an-ı Kerîm’in âyetlerinin insanlığa indirildiği Kadir Gecesi’ni şereflendirmek üzere verilmiştir.

Mübarek Ramazan Ayı’nda oruçla, Allah’ı yüceltiriz, Kur’an-ı Kerîm’in indirilişini ve Kadir Gecesi’ni kutlarız.  

Ramazan Ayı, müminlerin, içinde bin aydan daha hayırlı, tüm gecelerin sultanı Kadir Gecesi’ni ihya ettikleri bir saraydır zamanda. Kadir Gecesi’nin bahçesi, Recep ayı; iç avlusu Şaban ayı; ve sarayı, Ramazan Ayı’dır..

Bu nedenle müminler, sonsuz bağlılıklarıyla Kur’an-ı Kerim’e ve Ramazan’a olan saygılarını göstermek üzere oruç tutar, ibadet eder, dua eder, hizmet eder, Kuran-ı Kerim okur, hatim eder ve zekât verirler.

Ramazan ayı, oruç ve Kadir Gecesi, aklı, kalbi ve ruhu Kur’an ayetlerine açmak üzere verilmiştir.  

Ramazan ayında Kur’an-ı Kerîm ile oruç arasındaki ilişki, beden ile ruh arasındaki ilişkidir; oruç, Kur’an’a iman ve topluca sımsıkı sarılış, oruçla inceltilmiş iyilikler (iman ve ibadetler, namaz, istiğfar, tövbe ve dualar; salih ameller, sadaka, zekat, hac, cihat) halini alır.

Ramazan beden ise Kur’an-ı Kerim onun ruhudur. Dolayısıyla Ramazan Ayı’na nur ayı, on bir ayın sultanı ve bin aydan daha hayırlıdır denmiştir. On iki ay bir yıl olduğuna göre, bir Ramazan Ayı, iman ve takvayla geçirilmiş bir insan ömrüne bedel kabul edilmiştir.

Bir bilinç durumu olarak takvanın Kur’an-ı Kerim ile imkan dahiline girişi açıklanmaktadır böylece:

“Son peygamber Hz.Muhammed’in (s.a.v.) tebliğ ettiği bu Kur’an, son ilahi kitaptır. Kur’an-ı Kerim’in Allah’ın kitabı olduğu konusunda hiçbir şüphe yoktur. Kıyamet gününe kadar müttakilere kılavuzluk yapacaktır.” (Bakara Suresi, Ayet: 2)

Kur’an okuyan insanın kabri, Kur’an’ın nuruyla aydınlanacaktır ve insan böylece kabrin karanlığını görmeyecektir.

Ramazan’ın nuru ise müminleri haşir gününün karanlığında bırakmayacaktır.

Efendimiz hadisinde şöyle buyurur; 

“Şayet ümmetim Ramazan ayının onlar için ne büyük bir ilahî rahmet ve bereket olduğunu anlayabilseler, Ramazan ayının tüm seneyi doldurması için Rablerine yalvarırlar.

Çünkü bu ayda bütün a’mâl-i salihâ misliyle mükâfatlandırılır.

İbadetler kabul edilir, istenen verilir, geçmiş günahlar affolunur.

Ramazan’da cennet, ümmetime aşık olur.”

Müslüman olmak, Ramazan Ayı, İslam devleti ve hakikat medeniyetini kurup ayakta tutmak, Kur’an-ı Kerim’in  mucizelerindendir..

İslam milletine mensup olmak, Allah’ı birlemek ve yüceltmek olduğundan tek kurtuluştur..

Cennetin aşık olduğu İslam milletinin Ramazan Ayı kutlu olsun.